İyi ki Doğdun Kızım

Sevgili Kızım;

Nasıl anlatsam bilemiyorum içim içime sığmıyor… Son bir buçuk senemin özeti gibi bu şarkı, çok sık mırıldandım, içimden dışımdan söyledim. Sen bilebilir misin gerçi bilmem, sizin nesliniz için çok eskide kalmış olacak bu şarkı, ama yok yok bilirsin illa ki bence, bazı klasikler eskimez değil mi?

Hayatıma -daha doğrusu hayatımıza- girdin ve biz çok değiştik, ama daha iyi, daha bir güzel olduk seninle… Tabi biraz daha endişeli, biraz daha uykusuz, biraz daha yorgun da olabiliriz ama konumuz bu değil. Konumuz gülüşün, konumuz bakışın, o ufak dilinin çıkardığı anlamsız ve anlamlı kelimeler, paytak paytak yürüme çalışmaların konumuz, konumuz yarın saat tam 14.15’te tam bir yıldır kollarımızda olacak olman. Dünya’nın en güzel konusu sensin kızım ve emin ol ki, bugün nasılsa yıllar sonra da aynı olacak. Senin kalbimdeki yerin hep öyle ayrı, hep anlatılamayacak, içime sığamayacak şekilde olacak. Bir bakıyorum zaman ne çabuk geçmiş diyorum, bir de son bir senede yaşadıklarımızı düşünüp bunlar gerçekten sadece ‘’ 1 senede mi yaşandı?’’ diyorum. Zaman gerçekten çok garip bir kavram. Sana bunları yazarken yılların bu kadar çabuk geçeceğini bilmenin ve gün gelir de bu mektubumu her cümlesinin altını çize çize anlayacağının tuhaf ağırlığı var üzerimde.

Bir tanem, bilmeni istediğim birkaç şey var. Sana öğretmek için çabaladığım, ama dünyanın sana zaman zaman unutturabileceği şeyler. Birincisi, sen çok değerlisin. Kimseden 1 fazla değil kimseden eksik değil, kendin olduğun için eşsiz ve değerlisin. İnsanların, hayatın akışının, yoğunluğun ve  zamanın sana bunu unutturmasına izin verme. İkincisi, kendin olmaktan korkma, seni her zaman sevecek ve ne pahasına olursa olsun koruyacak bir ailen var arkanda, bize güven, bize yaslan ama kendi kanatlarınla uçmaktan da korkma. Yaşa doyasıya yaşa, şu an olduğu gibi hep içten gül, hep içten sev. Kedileri, köpekleri, ağaçları, doğayı sev kızım. Adının hakkını vererek yaşa, şifa ol, berekete inan. Yaşamaya inan kızım, başına ne gelirse gelsin, yarının yeni bir gün olduğuna ve hayatın sürprizler ile dolu olduğunu unutma, ağlayabilirsin ağlamak iyidir,  dök içini iyice sonra sil gözyaşlarını biraz uyu, uykunun iyileştirici gücünü yok sayma, bir de anneni tabi, gün gelip kocaman olsan da seni her zaman sarabilecek kollarımın, doğduğun andan itibaren eskittiğin omzumun hep sana ait olduğunu unutma. Her zaman enerjini düşürecek insanlarla karşılaşacaksın, eleştirileri al, kendi içinde tart, ama asla kendinden şüphe etme kendine inan.

Üçüncüsü, ne olduğun ‘’ kim ‘’ olduğun önemli değil kızım, bu hayat sana bahşedildi. Bu senin yolun, kendi yolunda kendi adımlarını at, hayatına girecek insanları iyi seç, arkadaşların çok dostların az olsun, bazıları ömürlük olur bazılarına ise yol vermeyi öğrenmen gerek. Yaşayacaksın, deneyimleyeceksin, biliyorum büyüdükçe bazen bana ve babana çok kızacaksın. Belki mükemmel birer anne baba olamayacağız ama, senin için elimizden gelen her şeyi yapmak için çok çabalamış olacağız, senden hiçbir beklentim yok kızım.Ne bütün sınavlarından 100 almanı bekliyorum, ne de başkaları ne der diye mutsuzca yaşamanı… Yalnızca mutlu olmanı bekliyorum, mutlu ve sağlıklı bir ömrün olmasını inan ki belki hayal ettiğim her şeyden çok istiyorum.

Son olarak, asıl zenginliğin ne olduğunu sakın unutma, sahip olduklarına şükret, sahip olmak istediklerin için ise çabala, bazı şeyler çok zor evet, ama isteyince yapılmayacak hiçbir şey yok. Çalışmaktan gocunma, onurlu, gururlu ol ama asla sakın ki kibirli olma. Biliyorum yıllar çabuk geçecek ve dilerim bir gün yavrunun ilk yaş gününden önceki gece oturur da bu mektubumu baştan sona yine okursun, o zaman bir başka anlarsın  ondan önceki seferlerde anladığını sandıklarını bile yine yeniden anlarsın…

Seninle sohbet edeceğimiz, anne kız karşılıklı kahveler içeceğimiz günleri özlemle bekliyorum ama şu anda şu bebek saçlarının, bebek ayaklarının ve muhteşem bebek kokunun tadına varıyorum.

Seni her şeyden çok, çok, ama çok çok, çok seviyorum! 1. Yaşın kutlu olsun

85
1

Published by

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir