Güvenilir Bir Oto Koltuğu Seçmek ve Be Safe izi comfort x3 İsofix

Oto koltuğu seçmek anne babaların en fazla mesai harcadığı konu olabilir. Bu konuda hatta hamileyken ufak çapta bir araştırmaya girmiş, notlarımı almış, ama doğumdan sonra beynime format atılmışcasına eskiye dair ne varsa unuttuğum için o bilgiler de silinmişti  Defne yaklaşık 6 aylıkken araştırmalara başladık ve 8 aylıkken artık kullandığımız Cadillac Casual Air ana kucağına sığamadığı için (8700 gr iken) Oto Koltuğu almamızın vakti geldiğini anladık.

Neden çocuklarımız için oto koltuğu kullanmalıyız?

Kazalardaki 0-9 yaş arası çocuklarda ölümlerin nerdeyse %80lik kısmı oto koltuğu kullanılmadığı için oluyor. 20-30 km hızla gidiliyor olsa bile, ani bir frende çocuklar camdan fırlayabiliyor, ciddi boyun ve omurilik zedelenmeleri yaşayabiliyor. Bu sebeple ebeveyn olarak çocuğumuzun güvenliği için ilk olarak yapmamız gereken şey güvenilir (ECE R44/04 * Stiftung Warentest *ADAC * Plus Test *ÖAMTC *TCS gibi sertifikaları olmalı) bir oto koltuğu almak, ikincisi doğru bir şekilde monte etmek ve çocuğumuzu içine her seferinde doğru bir şekilde oturttuğumuzdan emin olmak, son olarak ise seyir halinde bir araçta asla ama asla çocuğumuz sıkılıyor, ağlıyor diye koltuğun kemerlerini açmamak, çocuğu kucağa almamak. Biliyorum bazen dayanmak zor oluyor, öyle anlarda en güvenlisi sağa güvenli bir yere aracı çekip, bebeğinizin sakinleşmesini beklemek.

Nasıl bir oto koltuğu almalıyız?

Oto koltuklarını bir araştırmaya başladınız mı, bütün bu seçenekler arasında birden hangisini seçeceğinize şaşırıyorsunuz. Çok fazla marka, çok fazla seçenek var. Seçimlerinizi yapmadan önce gruplamanızı tavsiye ederim ilk önce çocuğunuz için hangi gruptan bir koltuk alacağınıza karar verin, 0-18 , 9-18, 9-36 kg aralığında mı bir koltuk alacaksınız, ona bir karar verelim. Sonrasında kemerli mi isofixli mi bir koltuk istediğinize karar vereceksiniz, daha sonra koltuğunuzun hangi yöne bakacağını seçmelisiniz, öne mi baksın, arkaya doğru mu baksın, yoksa çift taraflı mı olsun. Zaten eğer arkaya bakan veya çift taraflı bir koltuk almaya karar verirseniz seçenekleri baya bir aza indirmiş olursunuz. Son olarak, güvenlik kemeri, yatış pozisyonları, sağlamlık, bebeğinizi ne kadar sardığı ,kullanım rahatlığı, genişliği, bebeğinizin içinde rahat olması gibi konuları da değerlendirip bir seçim yapacaksınız.

Nasıl bir oto koltuğu almamalıyız?

 • 6 yıldan uzun süre kullanılmış oto koltuklarının iç malzemesi ömrünü doldurduğundan bu koltukları tercih etmemeliyiz.
 • 0-36, 9-36 kg gibi geniş kilo aralığına sahip koltukların kullanım ömrü uzun olup, deforme olabileceğinden tercih edilmesi tavsiye edilmiyor.
 • Testlere girmemiş koltukları almamalıyız. Allah korusun bir kaza anında koltuğu ilk defa çocuğumuzun test edecek olmasına hiç birimiz güvenemeyiz. Sonuç olarak bir oto koltuğunun gerçek kalitesi ancak kaza anında anlaşılır.
 • Ek olarak ; Bizim zamanımızda oto koltuğu mu vardı, kucakta gitsin, alma zaten hiç oturmayacak, sıkıntılı bu bebek durmaz diyenlere kulaklarınızı tıkayacaksınız. İsterseniz kibarca susmalarını da söyleyebilirsiniz  Bebeğiniz ilk zamanlarda oto koltuğunu sevmeyebilir, reddedebilir, çılgınlar gibi ağlayabilir, denemeye devam ederseniz umuyorum ki zamanla kabullenecektir,biliyorum ki her bebeğin huyu suyu farklı, ama ebeveynlik şeklimizin de bir çok konuda belirleyici olduğunu kabul etmemiz gerekir. Çok denediniz ve kabullenmedi diyelim ki hala arabaya bindiği anda kıyametler kopuyor ve sizde zorla oturtmam diyen anne babalardansanız o zaman trafiğe çıkmamak konusunda alternatif yollar aramak durumundasınız maalesef. Çocuğunuzun ağlaması çocuğunuzun CANINDAN daha önemli değildir bunu unutmayın. Allah korur inancı ancak gerekli şeyler yapıldıktan sonra anlam taşır. İlerleyen kısımlarda, uzun yollarda Defne’yi oyalamak için neler yaptığımızdan bahsedeceğim, belki fikir olur.

Hangi koltuğu seçtik?

Az önce bahsettiğim kriterleri göz önünde bulundurarak kendinize, arabanızın modeline, bütçenize uygun içinize sinen çeşitli markalardan bir koltuk seçebilirsiniz. Ben hangi oto koltukları arasında kaldım ve hangisini seçtim belki fikir olur diye bahsetmek istiyorum.

Öncelikle 9-18 kg aralığında bir koltuk bakmaya karar verdim, sebebi bahsettiğim gibi, iç malzemesinin bir kullanım ömrü olması. Ortalama 4 yaşına kadar bir koltukla devam edip, sonrasında 4-9 yaş arası 18-36 kglık bir koltuğu kullanmak daha güvenilir geldi.  Ayrıca isofixli olması gerektiğini düşünüyordum, isofix araçlarda bulunan, oto koltuğunu arka koltuğa sabitlemeye yarayan bir sistem sanırım bütün araçlarda var. (AUDİ’nin bazı modellerinde yokmuş) İsofix ile sabitleyince, oto koltuğu aracınızın bir koltuğundan farksız olup, bir kaza anında fırlama riski azalıyor.

Hangi yöne bakmalı konusu aslında çok açık. Bebekler için en güvenilir kullanım, arkaya doğru bakan koltuklar. Avrupa’da çoğu ülkede zorunlu hala getirilmiş bir uygulama hatta. Sebebi ise, öne doğru kullanımda olası bir kaza halinde bebeğin boynuna ve omuzlarına, arkaya doğru kullanıma oranla 5 kata kadar daha fazla yük binmesi.

Tüm bunları araştırıp düşündükçe, çift yönlü, isofixli 9-18 kg aralığında bir oto koltuğu arayışımıza başladık ve şunu gördük ki maalesef Türkiye’de satışı bulunan çift yönlü koltuk modeli sayısı çok az. İlk olarak Be safe izi combi x3 ile Cybex Sirona m-i size’i beğendik. Ama be safe ixi combinin yalnızca arkaya yönelimli kurulduğu zaman isofix bağlantısının çalıştığını öğrenince vazgeçtik. Defne büyüdükçe arkaya doğru oturtmak zorlaşabilir, öne doğru bağladığımızda yalnızca kemer bağlantısının olması mantıklı gelmedi. Cybex Sirona benim çok düşündüğüm bir modeldi, hatta bir yakınımız yurt dışından getirebileceğini söyleyince biraz beklemeye karar verdik. Takdir edersiniz ki, yurtdışı fiyatı Türkiye satış fiyatının 3te 1i neredeyse ( ah bu vergiler ). çift yönlü olmazsa alacağımız koltuk belliydi Be safe izi comfort x3, bütün testlerden başarı ile geçmişti. En yüksek puanları alan koltuktan biri, onu düşünüyorduk. Bu arada adac testlerinde en yüksek puan 0 dır, en düşük puan da 5. Yani koltuğunuzun puanı 0’a ne kadar yakınsa o kadar güvenilirdir. Bazen satıcılar bunu bilemeyip sizi yanlış yönlendirebiliyorlar, 5 üzerinden 4 çok iyi bir puanmış gibi yansıtılıyor oysa ki yanlış. Bir de ek bilgi geçeyim, henüz adac testlerinden  0 alabilmiş bir koltuk mevcut değil

Bu arada, koltuğu almadan önce deneme imkanınız varsa kesinlikle tavsiye ederim. Ben de tavsiyeler üzerine, gidip be safe izi comfort x3  ile cybex m-i size denedim. İlk başta kararlı olduğum model cybex iken Defne’nin içinde biraz büyüyünce rahatsız olabileceğini düşündüm, Be Safe’in iç kasası daha geniş geldi.

Bunun üzerine yurtdışındaki tanıdığımızdan ses çıkmayınca ve pek indirime girmeyen Be Safe izi comfort x3 koltukları hepsiburada.com ‘da %30 indirime girince kaçırmayıp hemen aldık  İyi ki öyle yapmışız, gece 12’de başlayan indirimi sabah 8’de bitirmişlerdi

Be Safe İzi comfort X3’den neden memnunum?

 • Birincisi dediğim gibi, bütün güvenlik testlerinden başarıyla geçmiş bir koltuk. isofix bağlantısı mevcut, ayrıca kemerle de bağlayıp sağlamlaştırabiliyorsunuz ki biz öyle yaptık.
 • İç kasası geniş geldi bana, 4 yaşına kadar rahatlıkla kullanırız diye düşünüyorum.
 • 4 farklı ayarda yatış pozisyonu var, ki bence bu çok önemli. Uzun yolculuklarda bebeğin rahatça uyuyabilmesi çok şey farkeder, uyuyunca kafasının öne düşmesi sorununu  biz henüz yaşamadık, bence son ayardaki yatış pozisyonu muadillerine göre çok iyi.
 • Yüksek bir koltuk, seyir halindeyken Defne dışarıyı izlemeyi seviyor böylece yolcukluklar biraz daha sakin geçiyor.
 • 5 nokta kemerli, bu özellik çoğu koltukta var. Ama yine de yazayım; koltuk kemerlerinin daha güvenilir olmasını sağlıyor. Olası bir kaza anında çocuğu iyice sarıyor.
 • Kafa kısmı ayarlanabiliyor, çocuk büyüdükçe yükseltiyorsunuz.
 • Yan korumalığı var, kapı tarafındaki yere takılıyor ve Allah korusun bir kaza anında darbeyi yumuşatıyor.
 • Öne doğru bakıyor olmasına rağmen, güvenlik testleri ve bebeği içinde iyice sarmalamasından ötürü benim içime sindi. Her hangi bir güvenlik kaygısı yaşamıyorum şu anda, ayrıca Defne’nin yolda bize bakarak ve yolu iyice görerek seyahat ettiği için bir nebze daha rahat yolculuk ettiğini düşünüyorum. Ancak tabi ki arkaya doğru bir bakan koltuğa da bebeğinizi alıştırmanız mümkün.

Uzun yollarda bebeğim koltukta oturmak istemiyor ne yapmalıyım?

İstanbul’da yaşıyorsanız her yol uzun yoldur dermişim  Hemen gülmeyin, haklılık payı var. Trafik büyükten küçüğe hepimizi çok yoruyor. Şehir içi yolculuklarda kesintisiz iki saat yol gittiğimiz oluyor ki bu keşfetme çağındaki bir bebek için çok uzun bir süre.  Evimizin şoförü şu an için eşim, benim ehliyetim kısmetse iki hafta sonra geliyor, sonunda  Yolculukları genellikle sürücü koltuğunun yanında yani önde yapıyorum, yanında birinin olmasına alışmasını istemedik. Tek başına araba kullanırken idare etmek zor olur diye. Ama bazen yol çok uzadığında veya Defne acıktığında yanına geçiyorum tabi ki. Bazen yolun uzun olacağını tahmin edip, hiç öne geçmeden arka koltuğa oturuyorum direk. Genellikle evden çıkmadan önce uyku saatlerini arabaya denk getirmeye dikkat ediyoruz, bu hepimiz için en rahatı oluyor. Hem Defne sıkılmıyor, yolculuğun büyük bir kısmında uyuyor hem de biz stres olmuyoruz. Bu mümkün olmadığı zaman ise, çantamı bir sürü farklı oyuncak ve çeşitli obje ile doldurup vızıldanmaya başlayınca teker teker veriyorum. Hepsi bitene kadar biraz vakit kazanıyoruz   Şu ana kadar bir kaç defa İstanbul-Bursa arasını gidip geldik uzun yol olarak, kesintisiz 4 saat sürüyor. Gidişlerde genellikle Defne uyuduğu için o sürede gittik. Gece uykusuna denk getirince sıkıntısız yolculuklar olmuştu bizim için. Dönüşlerde ise genellikle gündüz çıktığımız için yola çok daha uzun sürüyor, uyumazsa ve sıkılıp arabayı bize de kendine de dar etmeye başladığında ara vermek iyi geliyor. Biraz temiz hava, üç beş kucakta zıplatmalar hoplatmalar işe yarıyor. Arabalı vapur da kullanırsak dönüşte, arabadan inip dolanırken biraz uslanıyor.  Yazın İstanbul-Fethiye arası bir yolculuk yapmayı planlıyoruz kesintisiz 9 saat sürüyormuş, kaç tane mola veririz yolda konaklamak zorunda kalır mıyız hepsi tecrübeyle anlaşılacak şeyler sanırım  Ama aklımdaki plan, İstanbul-Bursa arası gidip Bursa’da konaklamak, Bursa’dan gece yola çıkıp sabahında Ege’de olmak. Olan bizim uykumuza olucak ama, risk almaktansa değer bence. Cocuumun kemerlerini açomööröm, mikemmel anneyim tripleri değil bunlar, olamaz da. Yalnızca önce sıpamı sağlam kazığa bağlıyorum, sonra Allah’a ısmarlıyorum.

Oto koltuğunun memnun olmadığım bir yönü var mı?

Firmaların satış politikasını sevmiyorum. Bence kullanılması elzem olan yan ürünler ürünle beraber satılmalı, ona göre bir fiyat belirlenmeli, yazın kullanılması gereken örtüyü ayrı satmayın. koltuk kumaşının yazın kullanmaya uygun olmadığı aşikar, sıcakta terletmeyecek koltuk örtüsünü ayrı olarak 100 küsür liraya satılmasından memnun değilim. Biliyorsunuz ki, koltuğu alan onu da alacak, ikisine beraber bir fiyat belirlenmeli bana göre.

Küçük bir not: çocuğunuzu arabanın içine oturturken montunu çıkarmayı ihmal etmeyin, başlarda benim de bilmediğim bir konuydu, pofuduk montlar olası bir kaza anında çocugun kemerlerden kurtulmasına yol açıyormuş. Çarpışma testleri için bkz ( https://www.youtube.com/watch?v=mPcbwjG1avo )

Bizim oto koltuğu alma maceramız böyleydi. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Kazasız, belasız günler dilerim. Yazıyı beğendiyseniz lütfen kalp koymayı unutmayın

Sevgiler,

Anna,

164
4

Published by

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir