10 Maddede Bir Ömür

”Eşinle nasıl tanıştınız?” sorusunu çok aldım. Anlatırım,yazarım belki dedim ama açıkçası tanışma kısmının önemli olduğuna inanmıyorum ben. Hem bizim de öyle aşırı ilginç bir tanışma hikayemiz yok bence. Tanışma, ilk izlenim önemli değil demiyorum, ama ilişkiye başladıktan sonra sürdür (-ebil) me kısmı var ya asıl o önemli. İlk zamanlarda midemizde kelebekler uçuşuyor, akıl bir değil beş değil 15 milyon karış havada, hele ki bir de aşkınız karşılıklıysa sizden mutlusu yok, ama gerçeklere dönersek bir süre sonra illa ki o ayaklar yere basıyor ve ilk zamanlarda görmedikleriniz şimdi kocaman kocaman gözlerinize batmaya başlıyor. Asıl o zaman başlıyor bence ” aşk ” dediğimiz olgu. Çünkü aşk bence mutlu olduğunuzda hissettikleriniz değil, mutsuzluğunuza rağmen de hissedebildiğinizdir.  Güzel bir ilişki için, tecrübelerden ve izlenimlerden edindiğim 10 maddeyi yazdım.

1- KENDİNİZE ÖZSAYGINIZ OLSUN

Herşey  bundan dolayı karmaşıklaşıyor bence. Hayatta eğer her zaman alttan alan, kimseyi üzmemeye çalışan biriyseniz sizin gibi birini bulmadıkça özel hayatınızda da mutluluğu yakalamanız biraz daha zor oluyor.  Ama doğanın kanunu bu ya her zaman böyle insanlara onları sömürecek kişiler denk gelir. Aman dikkat. Öz saygınız olsun, önce kendinizi sevin. İlişkinin daha en başında sınırlarınızı belirleyin, karşınızdakinin sizi hiçbir şekilde küçük düşürmesine, size psikolojik veya fiziksel şiddet uygulamasına izin vermeyin. Kavgalar olacaktır elbet, ama herkes haddini bilecek. İlk kavgada hakaret eden insanın, zaman geçtikçe sessizliğinizden cesaret alacağını unutmayın.

2- BİRBİRİNİZE ZAMAN TANIYIN

Duyguların sürekli aynı ölçüde olmasını beklemek doğru değildir. Çünkü değiller. Her ilişkinin duraksadığı zamanlar olur, acabaların büyüdüğü içimizin karardığı zamanlardan bahsediyorum. O zamanlarda bunun ilk kez sizin başınıza gelmediğini farkedin ve sebebini bulmaya çalışın. Beraber vakit mi geçirmiyorsunuz? Birbirinizi anlamıyor musunuz? Artık farklı mı hissediyorsunuz, başka sorunlar mı var?  O sorunu bulmak ve çözmek için kendinize ve karşınızdakine zaman tanıyın. Bir iki gün hatta bazen bir iki saat ayrı kalıp düşünmek yeterli olabilir. Zaten o süre sonunda sorunu bulamamış olsanız da, birbirinizi çok özlüyorsanız çözülemeyecek sorun yok demektir

3- ARKADAŞ OLMAK

Bence güzel bir ilişkinin en ama en önemli noktası bu. Sevgili, gerçek bir arkadaş olmadıkça o en ” sevgili” olamaz. Eksik kalır ve sonunda yıpranmaya mahkum bir ilişki olur. Çünkü yeri doldurulamayacak bir şeydir, siz konuşmadan onun anlaması, size inanması, desteklemesi. Aynı kolların hem aşkla hem de şefkatle, anlayışla sarabilmesi, canınız sıkıldığında benliğinizin en derinlerini beraber keşfedebilmeniz, açabilmeniz kalbinizi ve aklınızı yargılanma korkusu olmadan. Beraber sıkılmadan vakit geçirebilmek, dünyanın en saçma meselelerini büyük bir ciddiyetle tartışmak ve o komik olmayan fıkralara sırf anlatmayı seviyor diye gülebilmek. Bazen de komik değildi diyip kızdırabilmek. Zamanın geçmesini kayıp değil kazanç olarak görebilmek, gözlerinin kenarına inecek çizgileri ve o ilk beyaz saçı sabırla beklemek, sonra sen eskiden ne gençtin diyip eski günleri hafif kızdırarak anabilmek  Arkadaşlık, aşkınıza katabileceğiniz en güzel sıfat.

4- HEPSİ BİR SİZ TEK

Başkalarının yanında tartışmayın, kavga etmeyin. Başkalarının aranızdaki küçük anlaşmazlıkları bilmesine izin vermeyin. Bu hem yanınızdakileri garip hissettirecektir, hem de başkalarının yanında özel hayatınızı konuşmak rencide edici olabilir.

5- BİRLİKTESİNİZ AMA TEK HÜCRELİ DEĞİLSİNİZ

Ah! Ah o beraber açılan hesaplar, bir örnek giyilen kıyafetler, sadece ortak arkadaşlarla görüşmeler… Ayrı zevklere sahip olmaktan çekinmeyin, birbirinizi eleştirmekten çekinmeyin, birbirinizi eleştirin ki başka insanların sizin hakkınızda size söylemekten çekindiği şeyleri farkedin. Sürekli beraber vakit geçirmek zorunda değilsiniz, her programınızı birlikte yapmayın, kısa ayrılıklar sonrasında özlemek çok daha güzeldir hem.

6-KABUL ETMEK

En zor konu bu sanırım. Karşındakini olduğu gibi kabul etmek ve öyle sevmeye devam etmek. Hepimizin içinde küçük bir diktatör yaşıyor. Bazı özelliklerin değişeceğini düşünüyoruz, öyle umuyoruz, beklentilerimiz karşılanmayınca hayal kırıklığı yaşıyoruz, sürekli sorun haline getiriyoruz. Bence insanlar törpülenebilir, daha uyumlu kılınabilir, ama asla tam olarak değişmez. Karşınızdakinin sizi rahatsız eden özelliği eğer hayatınızı gerçekten hayatınızı çekilmez hale getiriyorsa o ilişkiyi sorgulamakta fayda var. Ama biraz hoşgörü bazen de boş verme ile idare edilebilecek düzeyde ise bırakın öyle kalsın. Sürekli dile getirmek ve yakınmak sizi yıpratır ve elinize geçen kocaman bir sıfırdır. Talha ile 6 yıllık birlikteliğimizden sonra, evlenince onun küçük çapta bir obsesif olduğunu farkettim, herşeyin evde belli bir yeri olacak, bunlar tek bir yöne bakacak, evde gözü kapalı gezerken herşeyi ” olması gerektiği yerde ” bulacak  En son bıçakların neden sürekli farklı sırayla dizildiği yüzünden bir tartışma yaşanınca ben bunlarla uğraşamam çok istiyorsan sen gördükçe düzelt başıma kakıp durma dedim  Hala bana şu neden şurda bu neden böyle dedikçe rahatsız oluyorum ama espiri ile karşılık verip ne yapalım bu da böyle bir insan diyip geçiyorum, bazen de duymazlıktan geliyorum. Eminim o da benim hakkımda öyle düşünüyordur ”ne türde bir insan bıçakları hep farklı sırayla yerleştirir ki”  ne umduk da ne bulduk böyle bir şey

7- KÖSTEK DEĞİL DESTEK

Herbirimizin hayattan beklentileri farklı, işin içine evlilik girince hayattan beklentilerimiz çoğunlukla aynı yönde akmak zorunda kalsa bile, sevdiğiniz insanın isteklerine ve hayallerine saygı duyun. Hem bence bir hayal ne kadar uçuk olursa olsun, onunla dalga geçmek çok acımasızca. Gerçekçi olmak gerek tabi, kimse size 2 çocukla işi bırakıp 5 kuruş parasız dünyayı gezin demiyor ( hoş yapanlar var o ayrı :)) Ama dinleyin, anlamaya çalışın, kendi bencillikleriniz yüzünden onu engellemeyin, elinizden gelen imkanlar doğrultusunda destek olup gerçekleştirmeye çalışın. Ödül madalyalarında belki yalnızca birinizin adı yazılı olacak ama emin olun zaferin o müthiş tadını beraber alacaksınız.

8- ÖZÜR DİLEMEKTEN ÇEKİNMEYİN

Biraz olgunlaşana kadar en çok sıkıntı çektiğim konuydu. Haksız olduğumu kabul edememe, özür dilemeyi eziklikmiş gibi görme. Oysa ki hepimiz hata yapabiliriz, hatayı kabul etmenin de bir erdem olduğunu öğrenene kadar biraz yıprandık tabii  Ama sonunda yapabildim. Bu da sanırım insanların değişebildiğine örnek teşkil edebilir. Benim egom, onu duygularının incinmesinden kıymetli değil. Hiç bir zaman olmamalıydı da, kalbini kırdığım her önemsiz şey için özür dilerim sevgilim. Güç oldu, geç oldu, ama uzun bir yolda geçmemiz gereken tümseklerden biriymiş bu da.

9- FEDAKARLIK

Ben kendimden ödün vermem diye bir şey olmamalı ilişkide. Ödün vereceksin arkadaşım, bir bebeği büyütürken uykusuz kaldığın gibi ilişkini büyütürken de uykusuz kalacaksın, sabrı öğreneceksin. Sevince, iyi günde kötü günde de yanında olacaksın. Paylaşacaksın, cebindeki son 10 kuruşunu, yemeğin en güzel yerini, yaz sıcağında dondurmanı, akşam çayını, belki paketteki son sigaranı. Kendi ihtiyacından önce onunki aklına gelecek ve hepsini lütfedermiş gibi değil de zaten öyle olması gerektiği için yapacaksın, nefes almak gibi doğal ve yalın olacak.

10-  SON OLARAK

Güzellik ve yakışıklılık yıllar ile beraber tükenir, iyi bir kalbin içindeki duygular ise tükenmez.  Bu duygulardan da en önemlisi merhamettir bence, hayvanlara, doğaya, çocuklara karşı merhametli olmayan kimselerin sevgiyi bilmediğini düşünürüm. Para da aynı şekilde bugün var yarın yok, lüks hayatın bu kadar revaçta olduğu günümüzde sade yaşayın, paranın değil zekanın peşinden gidin. Zira para birden bitiverir, ama zeka her daim bir çıkar yol bulur. Gerçek zenginliğin etiketlerde değil, sağlıkta ve mutlulukta olduğunu unutmayın. Para önemli değil demiyorum, önemli ama tek başına size mutluluğu getirmez. İlişkilerinizde bir kriter olmasın. Çalışmaktan gocunmayın, çalışmaktan gocunmayan insanlar ile birlikte olun. Gerisi gelir zaten.

112
0

Published by

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir